Jdi na obsah Jdi na menu
 


FM štěnice

12. 2. 2009

 

FM bezdrátový mikrofon (štěnice)

Obrazek

 

Zařadit na stránky věnované elektronice jednoduchou štěnici je již tradice a patří to ke koloritu těchto stránek. Zde je můj příspěvek k této problematice. Je to spíš bezdrátový mikrofon než štěnice, pro štěnici by bylo dobré signál z mikrofonu zesílit, aby byl slyšet i vzdálenější hovor. Vysílač pracuje v pásmu FM CCIR (87 až 108 MHz), přeladit jej na jiný kmitočet by asi neměl být problém. Dosah je jen několik metrů, kromě malého výkonu vysílače to má na svědomí i zahlcení pásma silnými rozhlasovými stanicemi (alespoň v Praze)

Předzesilovač je postaven na desce podle obr. 3, rozmístění součástek je na obr. 4. Cívka u prototypu měla 6 závitů lakovaným drátem o průměru 0,8 mm, navinutých samonosně na trnu (použil jsem dřík vrtáku) o průměru 5 mm. Drátu potřebujete 11,5 cm. S uvedenými součástkami je oscilátor naladěn na dolní konec pásma, přibližně 90 MHz. Pro horní konec pásma navineme jen 5 závitů. Oscilátor ladíme roztahováním a stlačováním závitů cívky.

Jiným typ mikrofonu může procházet větší nebo menší proud. Změřte si proto napětí na R1. Odpor R1 zmenšete, bude-li na něm napětí větší než 1,5 V. Bude-li změřené napětí menší než 1 V, je třeba odpor rezistoru R1 zvětšit.

Vysílač je navržen pro napájení napětím 3 V. Odběr proudu je asi 3 mA. Můžete také použít 2 nebo 3 články NiCd - 2,4 nebo 3,6 V. Při napájení ze síťového zdroje se ve vysílaném signálu objevil brum. Pro jeho potlačení postačilo připojit kondenzátor 10 µF na napájení přímo u desky. Při napájení z baterií byl signál bez brumu.

Jako anténa slouží 20 cm dlouhý kus drátu. Je-li třeba připojit delší anténu, bude třeba ji oddělit kondenzátorem s kapacitou několik pF.

Obrazek

 

Poznámka:

  K zapojení štěnice bych doporučil přidat paralelně ke zdroji kondenzátor asi 100 pF pro zajištění malého vnitřního odporu zdroje na pracovním kmitočtu oscilátoru. Zlepší se výkon a hlavně stabilita oscilátoru. Ze zkušenosti vím, že některé oscilátory se bez tohoto kondenzátoru vůbec nerozběhnou.

Obrazek

Obrazek

 

Rozpiska součástek

 
 

R1

 

4,7 kOhm

 

R2

 

330 Ohm

 

C1

 

1,5 nF, keramic.

 

C2

 

33 pF, keramic.

 

C3

 

47 pF, keramic.

 

T1

 

BF324

 

Mic

 

elektretový mikrofon MCE100

 

L

 

6 z. CuL průměr 0,8 mm navinuto samonosně na trnu 5 mm

 

Deska s plošnými spoji

 

bcs10

 

 zdroj: www.belza.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář