Jdi na obsah Jdi na menu
 


Albánská zločinecká organizace

28. 11. 2008

Zásah do albánské zločinecké organizace

Od května minulého roku (2005 pozn. p...) je ve vazbě skupinka 5 kosovských Albánců. Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je spolu s příslušníky Útvaru rychlého nasazení zadrželi při pokusu o vykradení bankomatu v objektu prodejny Interspar v Mladé Boleslavi. Zatýkání proběhlo v neděli 8. 5. kolem 04.00 hod. přímo na dálnici Liberec - Praha.

Podobným způsobem vykradených bankomatů jsme na našem území registrovali od loňského léta větší množství. Pachatelé se do objektu - např. prodejen či obchodních center - dostávali střechou. Vždy udělali do střechy palicí či sekerou díru a po laně se spustili k zadní části bankomatu. Zároveň pomocí technického zařízení překonali bezpečnostní zařízení. V květnu zadržená skupina byla podezřelá i z vykradení jiných bankomatů. Vzhledem k jejich trestní minulosti však nebylo pro policii jednoduché získat důkazy. Znali některé metody vyšetřování a věděli, čemu se vyhnout. Např. použité nářadí nechávali vždy na místě činu a na další krádež si pořizovali nové. Usilovnou prací se policii podařilo zadokumentovat, že tato skupina měla vykrást a pokusit se vykrást dalších 9 bankomatů (Zlín, Jihlava, Kunovice, Praha 8, Nymburk, Písek, Strakonice, Liberec...) se škodou přibližně 8 mil. korun a na bankomatech a ostatních zařízeních přibližně 3 mil. korun. Pro tyto skutky bylo všem pěti již stíhaným rozšířeno obvinění. Usnesení o zahájení trestního stíhání jim však muselo být doručeno do vazební věznice.

Obdobnou trestnou činnost páchali i jinde v Evropě. Proto byli pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v těsné spolupráci i s kolegy SRN, Itálie a Španělska. Mezi know-how podobných kriminálních skupin kosovských Albánců působících v Evropě patří právě pronikání do objektů s bankomaty střechou a propichování gum u vytipovaných osobních vozů. Skupina zatčená v květnu však má prokazatelně propojení na další dvě skupiny občanů Albánie zatčené pracovníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v listopadu 2004 a v říjnu 2005 působící na našem území. V prvním případě se jedná o skupinu zatčenou v rámci akce s krycím názvem Gumy a 4 vazebně stíhané pachatele. Ti na dálnici D1 přepadávali v průběhu roku 2004 řidiče osobních vozů. Signalizovali jim závadu, či jim na odpočívadlech propichovali gumy. Využili nepozornosti řidiče a obrali jej o peníze a cennosti. Kombinací tohoto druhu trestné činnosti a vykrádání bankomatů a firem střechou se vyznačovala trestné činnost poslední skupiny 5 Albánců zatčené v říjnu při akci Camun. Tady se na trestné činnosti podílela pracovnice státního zastupitelství, která pro ně zjišťovala různé údaje.

Celkem v našich vazebních celách čeká na soudní proces 14 občanů bývalé Jugoslávie. Zásah do albánské zločinecké struktury, která se dislokovala zejména na území Jihomoravského kraje a vyrážela páchat trestnou činnost také do ostatních regionů, se ukázal jako úspěšný. Detektivové útvaru těsně spolupracovali s okresními ředitelstvími a krajskými správami Policie ČR. Jednalo se o dlouhodobou systematickou práci zaměřenou proti této zločinecké organizaci s cílem jejich trestnou činnost utlumit vazbou či je donutit opustit území České republiky. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu i nadále sleduje činnost dalších osob propojených na stíhané pachatele.

Kpt. Mgr. Blanka KOSINOVÁ,
ÚOOZ SKPV

 

zdroj: www.specnaz.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář